סוגיות מהותיות שפוגשות אותנו כבר מגיל צעיר

סוגיות מהותיות

יש הרבה דברים שבהם אנו דומים לחיות, אך לעומתן אנו ניחנים במחשבה מאוד מפותחת, מחשבה שאינה רק מובילה למצוא אוכל והגנה, אלא מחשבה שבין היתר גורמת להעלות שאלות קיומיות, להטיל ספק, להעז, להשתנות, לשנות, לקבל החלטות, להיות חסרי שקט, להיות חוקרים ועוד. מהמצב שבו הילד הקטן לומד להפריד בינו לבין ההורה ומקבל ממנו הוראות מבלי להציף שאלות, ילדים מהר מאוד למדים להטיל ספק, ועל כן גם כאשר ההורה ממליץ לשים סוודר כי קר בחוץ, הילד שרק מעט גדל עשוי להערים שלל שאלות. אותה תכונה להטיל ספק ממשיכה ללוות אותנו גם בגילאים יותר מבוגרים ופה ניתן למצוא מגוון סוגיות שחוזרות על עצמן.

שלב חשוב

ילדים רבים נהנים ממסגרת נוחה של בית ספר, חוג אחר הצהריים וארוחת ערב משפחתית, אך הם עדיין מוטרדים לא פעם משאלות קיומיות. ילדים רבים עשויים לעצור ולשאול האם זה מספיק עבורם להיות "עוד אחד מיני רבים", מה בכוחם לעשות על מנת להשפיע על מהלכים סביבתיים, מה הם רוצים לעשות כשיהיו גדולים, כיצד הם יכולים לסייע לבני משפחה לתקשר טוב יותר, האם הבחירה הדתית של ההורים מתאימה להם, האם זה משנה שהם מוגדרים כיהודים, כיצד הם יכולים להתנהל באופן יותר מוסרי וכדומה. יש להבין ששלב זה טבעי ואף מאוד חשוב, אך לא פעם יש צורך בהדרכה, ופה ניתן למצוא עזרה בספרים ייעודים, כגון הספר היי הרב – הרב יוני לביא.

חיפוש מבוקר

אומנם הספר "היי הרב" פונה לאוכלוסייה הדתית, אך הוא נכון גם עבור חילונים, וזאת כי בין היתר הוא מעלה שאלות שכל אחד עשוי להעלות, למשל כיצד מגיבים לחוצפה, לפיטורים, ליחסים בין דתיים לחילונים ועוד. כמו כן, לצד ספר זה נמצא ספרים נוספים ואף בעידן הדיגיטלי של היום לא חסרים פורומים שעוסקים בתחום, כאלו שמעניקים במה להעלאת שאלות קיומיות בפרהסיה ומאפשרים ליהנות מחוכמת ההמונים. עם זאת, כאשר מאחורי השאלה עומד ילד קטן, חשוב שהחיפוש אחר התשובה יהיה מבוקר ובהשגחת ההורה, כך שהתוכן יהיה מותאם ואילו התשובה תהיה חיובית ומאדירה ולא מבלבלת ומפחידה.

תפקידו של ההורה

שאלות הן חלק מהותי מהיותנו בני אדם חושבים ואכפתיים. ללא שאלות נישאר תקועים במקום ולא נגלה נדבכים נוספים שטמונים בנו. אי לכך, על ההורה להיות רגיש לשאלות שמעסיקות את הילד, ולמרות שהרבה פעמים הנטייה הטבעית היא לבטל מחשבה כזו או אחרת, יש להיזהר מכך, וזאת כי הילד צריך לחוש שאנו יורדים לסוף דעתו וחלילה לא מזלזלים בשאלות שמערערות את שלוותו. כמו כן, הרבה פעמים שווה להצטרף לחיפוש אחר התשובה, משמע גם חשוב להודות שלנו כהורים אין תמיד תשובה, אך אנו כן יודעים לאלו מקורות לפנות. ככול שהילד יחוש שיותר מכבדים את המקום שלו, כך הוא יותר ישתף ואנו ההורים יותר נתקרב לעולמו הפנימי.

תשובה במרחק נגיעה

שאלות של זהות מינית, שאלות של שליחות אישית, שאלות של צדק ומוסר, שאלות של מותר ואסור, שאלות של זהות וערכים, שאלות של נורמה שמתנגשות עם רצונות אישיים ועוד מגוון שאלות עשויות להתרוצץ במוחנו. כאשר זה קורה יש לחבק את השאלה – לשמוח שהתחושה המעיקה מצאה דרך להתבהר לכדי שאלה ברורה, כי כשהשאלה מנוסחת במילים אנו יכולים להתחיל לחפש אחר מענה, לפגוש את עצמנו מחדש – להכיר בעצמנו עוד נדבך. מכאן שאם נסכם, נציין ששאלות מאוד חשובות, הן עשויות לתפוס אותנו בכול גיל, אין להתעלם מהן, צריך להיות רגישים לתחושה של הילדים ואם ניתן, מוטב להיעזר במקורות חיצוניים, וזאת כי ברוב המקרים אותה תהייה כבר ביקרה אצל אינספור אנשים אחרים.

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
בית דפוס ביבנה
לא מעט אנשים אשר גרים ביבנה או בסביבה, זקוקים מפעם לפעם לשירותיו של בית דפוס מקצועי ואיכותי. רוב...
קרא עוד »
פבר 27, 2018
השפעת הריח על הקנייה של הלקוחות שלכם
  המוח שלנו עובד בצורה מסוימת, הוא קולט מהחושים דברים מסוימים ופועל על סמך החושים הללו. כך גם...
קרא עוד »
יונ 12, 2017
תובנות חיוניות לפני טעימת המכונית החשמלית הראשונה שלך
טעימת מכוניות חשמליות, מגמה מתפתחת בעולם הרכב, מציעה נקודת מבט חדשה על הערכת כלי רכב חשמליים (EVs)....
קרא עוד »
פבר 16, 2024