תיקון ספרי תורה

תיקון ספרי תורה

ספר תורה, הינו תשמיש קדושה שהוא קדוש ויקר ערך בקרב הרבה מאמינים. כתיבת ספרי תורה, נמשכת הרבה זמן ונכתבת עי סופרי סת"ם.

לא כל אחד יכול לבצע מלאכה קשה זו, שכן, היא אורכת הרבה זמן ויש צורך בסבלנות, דיוק רב והקפדה על כללי הכתיבה המורכבים של ספרי התורה. ספר תורה, הוא אינו חפץ שגונזים בקלות מבלי לבדוק אותו היטב או אפשרות לתקנו ולהפיח בו את הקדושה מחדש. יש לבצע את התהליכים הנדרשים עבור תיקון ספר תורה. ראשית, יש לזהות אם שווה בכלל לתקן את ספר התורה. הלקוח יקבל הצעת מחיר וזמן עבודה משוער. אם בכל זאת, הוחלט לתקן את ספר התורה, יש לעבוד על כל אות ואות בספר ולהוסיף דיו במקומות שכבר דהו בגלל פגעי הזמן. יש להפריד בין דפים שכבר נדבקו, היות והם כבר התיישנו, לתקן את צורת האותיות ובסוף התהליך, יש למשוח את ספר התורה, בחומר מיוחד, כך שגם הכתב המקורי וגם התיקון, יחזיקו מעמד למשך הרבה שנים.

לא מדובר בסתם תיקון

 

התיקון של ספרי התורה, מתבצע באמצעות דיו מיוחד העשוי מעשן שמנים מיוחד וצבע מט, כך שהאותיות המתוקנות לא יבריקו מדי ויהיו שונות משאר האותיות בספר התורה. הדיו, הינו מיוחד בתרכובת שלו ומתאים במיוחד, לספרי תורה שנכתבו על גוויל. תהליך התיקון של ספר התורה, אינו מספיק על מנת להחזיר את הספר לכשרות הנדרשת, היות ומי שמתקן את ספרי התורה, אינו יכול לשים לב לכל כך הרבה פרטים  ולכן, הספר העובר הגהת אנוש באמצעיות בודק מומחה בספרי תור ישנים שיש לתקנם. ניתן לבצע גם בדיקת מחשב באמצעות תוכנה מיוחדת שרבים מסופרי הסת"ם משתמשים בה.

גניזת ספרי תורה רק כאשר אין ברירה

ישנם מקרים מצערים שאין מנוס מהם, כאשר ספר התורה נמצא במצב שהוא אינו בר תיקון וזאת, לאחר שנבדק בקפידה והוחלט, כי יש לגנזו. הסיבה העיקרית למקרים אילו היא ששוב, בתוך תקופה קצרה לאחר התיקו הספר שוב יתגלה כבעל נתקים ומחיקות נשנות של הדיו. ישנם ספרי תורה שהם ישנים מאוד ונכתבו על גבי קלף שהוא משוח בסיד, היות וקלף זה הוא חסר תקנה והסיד הנמצא בתחתית הקלף, אינו גמיש ואותיות הנמצאות על גבי הקלף, נשחקות ונסדקות מהר. אין צורך לבצע בדיקות תקופתיות בספרי תורה שמשתמשים בהם, היות והוא מתאוורר ונשמר. חשוב, כי לא תהיה לחות בארון הקודש בו נשמרים ספרי התורה. במידה ואין יותר משלוש בעיות בספר הוא עדיין נחשב לספר תורה כשר, אך במידה ונתגלו בו יותר משלוש בעיות, יש להעבירו לחוות דעת של מומחים כגון סופרי סת"ם.

 

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
קידום אתרים לעמוד הראשון – מי יוכל להביא את האתר שלך ליעד?
היום ניתן למצוא בשוק לא מעט חברות אשר מתעסקות בתחום של קידום אתרים. מדובר על תחום פופולארי, אשר רק...
קרא עוד »
נוב 26, 2017
פעילות כיתתית
מטרת פעילות הכיתה הזו היא לעזור לתלמידים להבין את הסוגים השונים של קופירייטינג וכיצד זה קשור למגמה...
קרא עוד »
ינו 07, 2023
חדרי בריחה ברחובות – האם כבר ביקרתם?
אם עדיין לא יצא לכם לבקר חדרי בריחה ברחובות עם החברים או המשפחה, אז כנראה שהגיע הזמן להתנסות בחוויה...
קרא עוד »
יול 15, 2018