כך תתמודדו עם שורשים במערכת הביוב

אם הייתם יודעים שזה מה שעתיד להתרחש בטח הייתם חושבים יותר לפני הקמת הגינה, אבל עכשיו כשמערכת הביוב שלכם לא מתפקדת אתם רק רוצים משהו שיפתור את הבעיות. איך מתמודדים עם שורשים במערכת הביוב? מיד תגלו.

ביוב ושורשים מסרבים להיות אויבים

לפני מספר שנים הקמתם גינה לתפארת, עם מרבדי דשא, פרחים יפים ועצים מלבלבים, ובכלל לא חשבתם שזה ישפיע באופן כלשהו על זרימת הביוב שלכם. אבל עכשיו, כשמערכת הביוב שלכם סתומה, המים בשירותים לא יורדים והאינסטלטור אובד עצות אתם מתחילים להבין מה עוללתם לעצמכם.

הביוב והשורשים שלכם מסרבים להיות אויבים, ואתם סובלים מכך לא מעט. מערכת הביוב בבית הפכה להיות מטרד ורגע לפני שאתם מתייאשים ומתחילים בחפירות לשיקום מערכת הביוב, תנו לנו להסביר לכם כיצד נוצרות סתימות בביוב ואיך אפשר להתגבר עליהן ועל השורשים.

איך נוצרות סתימות בביוב?

האדם מייצר פסולת שזורמת דרך צינורות הביוב אל מערכת הביוב העירונית. לא כל השפכים שמייצר האדם נעים בחופשיות בצינורות הביוב וחלק מהם נתקעים בצינורות וגורמים לסתימות. פלסטיק, בטון וחלקי מתכת עלולים להצטבר, להתקע ואף לגרום לפגיעה בצינורות. בנוסף, שומן מצטבר בצידי הצינורות ופוגע בתפקוד המערכת.

אל כל הבעיות האלה עלולים להצטרף גם שורשי עצים, שעלולים להיות עקשניים מאוד. מי הביוב מושכים את השורשים שמעוניינים בנוזלים ובדשן שהם מספקים להם לצמיחה טובה יותר. השורשים מעמיקים לחדור, שוברים את צינורות הביוב וגורמים לסתימות ולנזילות.

נזק למערכות ביוב קטנות וגדולות

שורשים אינם מבחינים בין מערכת ביוב קטנה וגדולה ועלולים להסב נזק לכל צינור באשר הוא. כמובן שצינור קטן יותר יסתם מהר יותר, אבל גם מערכות ביוב גדולות במיוחד יפגעו משורשים. עם הזמן השורשים גדלים ומתפצלים ופוגעים יותר ויותר בזרימת הביוב. גם אם השורשים עצמם לא סותמים את הצינור לחלוטין, הם גורמים לאגירתם של חומרים שונים שהיו יכולים להמשיך לזרום אך נתקעים בגלל המפגע החדש.

מה הבעיה עם שורשים?

ראשית, אם נתקלתם בבעיה שקשורה לחדירת שורשים לקווי הביוב כדאי שתדעו שזו אחת התופעות הנפוצות בישראל ומכאן שישנן דרכים מתוחכמות למדי לטפל בשורשים בביוב.

הבעיה הגדולה היא שגם אם נחתוך את השורשים הם עלולים לגדול שוב. גרוע מכך, שורשים שנחתכו והוסרו עלולים לצמוח ולהיות חזקים ועקשניים יותר. העצים שנטעתם בקרבת מערכת הביוב ממשיכים להצמיח עוד ועוד שורשים, ואפילו אם תעקרו את העץ יש סיכוי גבוה שהשורשים ימשיכו לצמוח.

איך בכל זאת ניפטר משורשים בביוב?

בעבר היה מקובל לחתוך את השורשים ולקוות שהם לא יצמחו שנית, אבל אם זה מה שהאינסטלטור ממליץ לכם לעשות, יכול להיות שאתם צריכים לחפש בעל מקצוע אחר.

כיום קיימות שיטות מתקדמות שמסוגלות לפתוח לכם את הסתימה ולמנוע מהשורשים להכות שנית. השיטות הללו מבוססות על שילוב בין רכב הביובית ושימוש בחומרים שונים שיחדיו יכולים להפוך את זרימת הביוב לחלקה הרבה יותר.

לנצח את השורשים

הביובית היא רכב שמיועד להתמודד עם בעיות ביוב קשות, והיא מצוידת בציוד מתקדם שכל מטרתו לאפשר לכם להשתמש במערכת הביוב באופן חלק.

הביובית מיועדת בעיקר למערכות ביוב גדולות ובעיות ביוב קשות, כאשר שורשים בביוב הם דוגמה מצוינת לצורך בשימוש בביובית.

הביובית מצוידת בסיב אופטי מיוחד שמאפשר למפות את מערכת הביוב ולמצוא את המוקד המדויק של הסתימה. בצורה הזו ניתן לדעת שאכן הבעיה היא שורשים בביוב ולאתר את המיקום המדויק של השורשים.

השלב הבא יהיה חיתוך של השורשים. קיימות שיטות שונות לחיתוך ואחת המומלצות היא בעזרת צינור המים שיש בביובית. וודאי תשמחו לדעת שהביובית מצוידת בצינור מים בלחץ גבוה מאוד שינקה את מערכת הביוב משורשים לחלוטין.

אבל כמו שכבר אמרנו, חיתוך בלבד אינו מספיק כיוון שהשורשים לא יהססו לצמוח בשנית. כדי להיפטר מהשורשים בביוב אחת ולתמיד נשתמש בקוטלי שורשים. זהו תכשיר מיוחד שיוכנס אל תוך צנרת הביוב ואל האדמה בסביבת מקור הסתימה. מדובר בחומר פעיל שיהרוג את השורשים ויבטיח אי צמיחה של שורשים נוספים.

בשלב השלישי, נחדיר שרוול חזק במיוחד שיצפה ויגן על קווי הביוב באופן יעיל וכך ימנע חדירת שורשים בעתיד.

לבסוף – או בהתחלה, יש לאתר את הצמח הסורר ולנסות להגביל את צמיחת השורשים שלו. זוהי משימה מורכבת הדורשת התייעצות עם גנן מקצועי ולכן מומלץ פשוט להסיר את הצמח תוך שימוש בחומר מתאים להשמדת השורשים שלו.

להתמודד מבעוד מועד

אם כבר נתקלתם בשורשים בביוב כדאי שתשתמשו בשירותי ביובית של חברה מקצועית שתפתח לכם את מערכת הביוב ותמנע בעיות נוספות בהמשך, אבל אם אתם עומדים בשלבים הראשונים של הקמת גינה כדאי שתתייעצו עם חברה מקצועית שתדע לעזור לכם לתכנן את הגינה בצורה נכונה כך שלא יצמחו שורשים בביוב.

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
למה כל אחד חייב לעשות טיפוס הרים לפחות פעם אחת בחיים
להיות אדם בריא זה דבר אשר תלוי במידה רבה במדיניות הספורטיבית של כל אחד ואחד, כאשר ישנם אנשים אשר...
קרא עוד »
אוק 15, 2018
כמה עולה להוציא אזרחות רומנית?
אין זה סוד שישראלים רבים מבקשים להוציא דרכון זר, אירופאי. מהיום בו זה התאפשר באופן פתוח יותר, ומהיום...
קרא עוד »
אוק 16, 2017
איך אפשר ליהנות מטלוויזיה איכותית בכל רגע נתון?
אתם עובדים קשה במהלך השבוע ובסוף כמעט אף פעם לא יוצא לכם להגיע לראות סדרות ישראליות שאהובות עליהם?...
קרא עוד »
מאי 14, 2017