מרפאות מטיילים

מרפאות מטיילים

בשנות התשעים החלו צעירים ישראלים רבים לטוס אחרי הצבא אל יעדים שונים ברחבי העולם. מגמה זו התפתחה בעקבות שורה של שינויים, החל מעלייה ברמת החיים בישראל, פתיחת הגבולות בין ישראל למדינות שונות בעולם בעקבות תהליך השלום וכן העובדה שיותר ויותר צעירים החלו לגבש סדר יום לפיו אחרי הצבא אפשר לטוס לתקופה של מספר חודשים בטרם הם חוזרים ארצה ללמוד ולעבוד.

שינוי זה הוביל גם למהפכה בכל הקשור להתייחסות של מערכת הבריאות לנושא. לכאורה היה אפשר לחשוב שאין קשר בין הדברים, אך מערכת הבריאות החלה להקים מרפאות מטיילים מטעם משרד הבריאות, וכן הוקמו מרפאות פרטיות שונות שעסקו בתחום. לפני שנסביר מה בדיוק עושות אותן מרפאות וכיצד הן משרתות את הקהל הרחב, יש לציין שעוד קודם לכן קיבלו מטיילים ישראלים שטסו אל יעדים שונים טיפולים וחיסונים במסגרת מערכת הבריאות. אומנם צעירים החלו לטוס ליעדים שונים ברחבי העולם בשנות התשעים, אך, מן הסתם, כבר בשנות החמישים והשישים יצאו ישראלים אל מדינות שונות, בעיקר באפריקה, והיה צורך לחסן אותם ולהעניק להם טיפולים מונעים.

מרפאות מטיילים

מה בדיוק עושות מרפאות מטיילים ולמי הן מיועדות ?

 

מרפאות מטיילים אחראיות על 3-4 נושאים באופן רחב.

  1. הנושא הראשון הוא טיפול מניעתי במטיילים שעומדים לטייל ביעדים שונים ברחבי העולם. מדובר על מתן חיסונים למי שיוצא אל מדינות שמחייבות לבצע חיסונים או שישראל מחייבת את מי שיוצא (וחוזר אליה) לבצע את החיסונים. מדובר בחיסונים שמטרתם למנוע מחלות שונות אשר אינן קיימות בהכרח בישראל או שיש דרך מהירה לטפל בהן, בעוד שבאותן מדינות זה הרבה יותר קשה. יש לציין שהמחלות בהן מדובר, הן מחלות שנגרמות בין היתר בגלל מצב התברואה במקום.
  2. הנושא השני בו מתעסקות מרפאות מטיילים הוא מתן מידע. מדובר על מידע לצעירים עצמם וכן להורים. מדובר במידע על חיסונים, מחלות, טיפול מניעתי ועוד.
  3. הנושא השלישי בו מרפאות מטיילים מתעסקות הוא הנחיות לנוסעים. מדובר על הנחיות כיצד לנהוג באותן מדינות בהן הם אמורים לשהות. מדובר על הנחיות אודות צריכת מזון ומים, תברואה, שירותי בריאות, מזג אוויר ועוד. במהלך השנים המרפאות דואגות לאסוף עוד ועוד מידע שאמור לעזור למטיילים במקומות אליהן הם נוסעים.
  4. הנושא הרביעי הוא יצירת קשרים עם לשכות בריאות בחו"ל, כשהמטרה היא לעדכן את הנושא של החיסונים השונים. כך למשל אם פורצת מגפה במדינה מסוימת, אז מרפאת המטיילים מקבלת מידע על כך ודואגת להכין כמות חיסונים מספקת, כך שהמטיילים אל יעד זה יוכלו להתחסן מבעוד מועד. מרפאות מטיילים נוהגות לשמור על קשר גם עם בתי חולים בישראל, משרד הבריאות וכן מוסדות נוספים בארץ ובחו"ל שיכולים לעזור להם בכך.

בסיכומו של דבר, כל מטייל ישראל שמתכוון לנסוע לחו"ל אל יעד שדורש לבצע חיסונים מסוימים, רצוי שיפנה קודם לכן אל מרפאת מטיילים.

מרפאת מטיילים – מור – למידע נוסף.

סרטון הסברה מרפאות מטיילים.

 

 

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
כמה עולה להחליף צילינדר רב בריח
צילינדר רב בריח נחשב לעמיד מאוד, אולם מפעם לפעם עולה הצורך להחליף אותו. בשורות הבאות נסביר על צילינדר...
קרא עוד »
אוג 01, 2022
יאכטות יוקרה באילת – הנאה מובטחת לכל המשפחה והחברים
כשאנחנו נוסעים לאילת, בדרך כלל, המטרה שלנו היא לנופש וליהנות מחוויה ייחודית ויוצאת דופן, חוויה שאנחנו...
קרא עוד »
מאי 20, 2022
פינוי דירה מוזנחת ושירותי ניקיון
פינוי דירות הוא למעשה הגדרה כללית למגוון רחב של סוגי פינוי המותאמים למטרות פינוי שונות. אחד מסוגי...
קרא עוד »
מאי 19, 2017