מבחני מיון לעבודה – למה זה חשוב וכיצד זה מתבצע

מבחני מיון לעבודה

המבוגרים בינינו בוודאי זוכרים, שרק לפני שלושים שנה בערך, תהליך קבלה למקום עבודה היה יחסית פשוט. ראיון אחד או שניים, מבחן מקומי, המלצות, תעודות הכשרה, וכך נקבע אם מועמד מסוים יכול להתאים או לא.

המצב היום שונה. למעשה זה כבר משנות השמונים הוא השתנה. אנחנו לא יכולים להסתפק אך ורק בראיון עבודה או בהצגת המלצות ותעודות שמוכיחות את הידע המקצועי שלנו בתחום. זה עוזר וזה חלק בלתי נפרד מהתהליך, אך זה לא הדבר היחידי, למעשה זה אפילו לא העיקר. מרבית המקומות כיום דורשים ממועמדים לעבור מבחני מיון לעבודה.

מבחני מיון לעבודה

מדובר על שורה של מבחנים, שאין להם בהכרח קשר לתחום המקצועי אליו המועמד מעוניין להתקבל. מדובר על מבחנים בקונספט נרחב יותר, אשר מטרתם לבחון דברים שונים שאינם קשורים בהכרח לידע המקצועי של המועמד.  כך למשל, מקומות רבים עורכים מבחני מיון שבוחנים את היכולת הלוגית של המועמד, היכולת לנתח מצבים, האם וכיצד הוא מגיב למצבי לחץ ועוד. הרעיון הוא מאוד פשוט, מאחר ויש מצבים שונים בזמן העבודה שצריכים לדעת כיצד לנהוג על פיהם, חשוב לבחון כיצד המועמד ינהג.

היכן נערכים מבחני מיון וכיצד מתכוננים אליהם

 

מבחני מיון נערכים בדרך כלל, במקום חיצוני למקום העבודה, כלומר בקרב מכון מיון ואבחון על ידי אנשי מקצוע. מדובר בגורמים שאינם חלק מהחברה אשר מגייסת עובדים אך הם כן יודעים מה בדיוק אותה חברה מחפשת, באילו תכונות אופי של עובדים היא מעוניינת. המבחנים נערכים במסגרת יום מיון ואבחון, אחריו מנתחים את התוצאות ומחליטים האם מועמד מסוים מתאים או לא מתאים לעבודה.

ביום זה נכללים שורה של מבחנים, כולל ראיונות אישיים, מבחנים אישיים ומבחנים קבוצתיים. במקרים מסוימים, אחרי כל חלק מנופים מועמדים מסוימים שאינם מתאימים לדרישות החברה, במקרים אחרים, בסוף היום נקבע מי מתאים ומי לא.

כל מועמד אשר ניגש למבחני מיון ואבחון יכול לעבור קורס הכנה מסודר. ישנם כיום שורה של מכוני הכנה, אשר לצד קורסי הכנה למבחני קבלה לאקדמיה, עורכים גם קורסי הכנה למיונים לעבודה. במסגרת קורסים אלו הם מציגים למועמדים דוגמאות של מבחנים וכיצד יש לענות עליהם, כמו כן הם מספקים להם כלים כיצד להתמודד עם מצבי לחץ במבחנים, איך לעמוד בתנאי הזמן הקצובים ועוד.

חשוב לציין שמכונים אלו לומדים שיטות שונות של מבחני מיון ואבחון, כך שאנשיהם יכולים להציג תמונה רחבה של מבחנים למועמדים השונים. מן הסתם, ככל שאנשי המכון ידעו יותר על המבחנים שנערכים, כך הם יוכלו להכין טוב יותר את הנרשמים אליהם לקראת המבחנים.

נקודה אחרונה ומשמעותית, קורס הכנה למבחני מיון, חייב להכשיר את המועמד לא רק לעמוד במבחנים השונים אלא גם כיצד להתמודד עם ראיונות עבודה, כך הוא יצליח לענות בצורה יפה ורהוטה לכל שאלה, ולהציג רושם טוב על המרואיינים.

 

למידע נוסף על מבחני מיון לחצו כאן

למידע על מרכזי הערכה לחצו כאן

 

 

 

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
חושפת את עולם האופנה למידות גדולות
אופנה מתעלה על גודל; זו הצהרה של אינדיבידואליות וביטחון. בתחום האופנה במידות גדולות, ישנם היבטים רבים...
קרא עוד »
דצמ 22, 2023
תפילין ירושלים
תפילין הן למעשה תשמיש קדושה יהודי שמכיל קלף שעליו רשומות 4 פרשיות מהתורה ומשמש לקיום מצוות הנחת...
קרא עוד »
יונ 24, 2018
הרב מאיר אבוטבול
הרב מאיר אבוטבול נחשב לאחד הרבנים המוכרים והנערצים ביותר בקהילה החרדית. מדובר על רב שמוכן לעשות המון...
קרא עוד »
דצמ 16, 2019