הסדר מותנה בצבא – מה זה?

במדינת ישראל, כידוע, פועלות הלכה למעשה שלוש מערכות משפט. מערכת משפט פלילית אשר מתייחסת לתביעות פליליות שהמדינה מגישה כנגד אנשים שמבצעים עבירות מסוימות, מערכת משפט אזרחית שפועלת בתביעות של אזרח נגד אזרח, אזרח נגד חברה, חברה נגד חברה וכדומה,  ומערכת משפט צבאית הפועלת אך ורק בצבא ומתייחסת לעבירות שמבצעים חיילים בסדיר, קבע או אזרחים עובדי צה"ל (כמו כן המערכת פועלת בתחומי יהודה ושומרון ובכל מקום אשר מוגדר באופן קבוע או זמני כשטח צבאי). 

מערכת המשפט הצבאית פועלת על פי חוקים ותקנות משלה ובמנותק ממערכת המשפט, הפלילית או האזרחית. לכן אנחנו יכולים למצוא בה מצב כמו הסדר מותנה בצבא. מדובר על הליך מסוים שהצבא מאפשר עבור חיילים אשר נפתח נגדם הליך חקירה במצ"ח (משטרה צבאית חוקרת) בסיטואציות שונות, כשהדגש הוא בעיקר על סיטואציות של שימוש בסמים בצבא, אך גם על סיטואציות מסוימות אחרות.

לפני שנסביר מה זה, חשוב להבהיר שלא בכל מקרה זה אפשרי אלא רק במקרים שהמערכת מוכנה לקבל ולהכיל. 

צרו קשר עם עורך דין אבי פינרסקי לקבלת ייעוץ משפטי >>

מה זה הסדר מותנה?

הסדר מותנה זה מצב בו הפרקליטות הצבאית מסכימה לא להרשיע בדין פלילי חיילים אשר חשודים בשימוש בסמים בצבא. כלומר, אם נפתחה חקירה נגד חייל בגין שימוש בסמים, אזי שבמצבים מסוימים הפרקליטות הצבאית תסכים שהחייל לא יורשע בדין פלילי ולכן גם לא יהיה רישום כזה. צריך לזכור, רישום פלילי יכול לפגוע בחייל באזרחות. 

הפרקליטות הצבאית מסכימה לצעד זה, מתוך הנחה שאין סיבה לפגוע בחייל באזרחות, בפרט אם מדובר על עבירה בודדת ולא על רצף של עבירות. כמו כן, אפשר למצוא דרכים טובות יותר להעניש אותו. לא בכל מקרה הפרקליטות תסכים לכך אלא רק במצבים ובתנאים מסוימים. 

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך להתאים מטבח לסגנון החיים של המשפחה
כל בית נושא את האופי האישי שלו, לכן לעולם עיצוב של בית אחד לא יכול להיות דומה לעיצוב של בית אחר, למרות...
קרא עוד »
אוג 15, 2016
טיפול באקנה – שיטות הטיפול בשוק
אחת מבעיות העור הבולטות בגיל ההתבגרות הינה בעיית האקנה הידועה בשמה האחר – פצעי בגרות. לא סתם מיוחסת...
קרא עוד »
נוב 22, 2015
האם חלב אורז שקדים זה בריא?
בשנים האחרונות קיימת מגמה שהולכת ומתעצמת של צמצום השימוש בחלב מהחי כמו חלב בקר וחלב עיזים. במקביל אנו...
קרא עוד »
ינו 05, 2021