מתכוונים לרכוש דירה להשקעה?

רכישת דירה להשקעה

בדקו קודם כל מה גובה המיסים שתשלמו, מהן המגבלות החוקיות והאם בכלל יש כדאיות…

הביקוש לדירות נמצא במגמת עלייה חדה מזה כעשור והוא הולך וגובר בשנים האחרונות. הסיבה העיקרית לעלייה בביקוש לדירות היא היעדר יכולת של זוגות צעירים רבים לרכוש דירה לצורך מגוריהם האישיים. זוגות במעמד זה נאלצים לדור בתשלום שכר דירה חודשי, אשר גם הוא במגמת עלייה כתוצאה מהביקוש העולה לשכירויות. הדבר מהווה יתרון עבור מי שמעונין לרכוש דירה להשקעה, שכן לאור המחסור בדירות, יוכלו להשכיר במהירות את דירתם בדמי שכירות גבוהים אשר יהפכו את השקעתם למשתלמת עוד יותר.

למה כולם רצים לקנות דירה להשקעה?

עליית הביקוש לרכישת דירות להשקעה, בנוסף לרכישות הקיימות לצורך מגורים אישיים, יצר מצב של עליית מחירי הדירות. עובדה זו הפכה בעשור האחרון את שוק הנדל"ן בישראל להשקעה כדאית משני היבטים. האחד, מחירי שכירות גבוהים והשני מחירי דירות לרכישה מאמירים. כך עלתה בשנים האחרונות תשואת ההשקעה בנדל"ן, המורכבת משני גורמים אלה.

ריבית נמוכה על משכנתאות מהווה תמריץ עבור משקיעים לרכוש יותר דירות להשקעה

הריבית הנמוכה במשק בכלל ועל המשכנתאות בפרט הריבית במהלך השנים האחרונות ירדה לשפל חסר-תקדים ויצרה הזדמנות עבור רוכשי הדירות לגייס כספי משכנתא למימון הרכישה בתנאים היוצרים כדאיות להשאיר הון עצמי עודף בכיסם. עם שארית ההון העצמי במקרים רבים,  משקיעים ברכישת דירה נוספת, כמובן גם עם משכנתא.

רכישת דירה להשקעה

כספי משכנתא למימון השקעה

מגבלות משכנתא על דירה להשקעה

בניסיון להקטנת הביקוש לרכישת דירות להשקעה, חלו בשלוש השנים האחרונות מגבלות מצד המפקח על הבנקים, לפיהם יהיו פערים בתנאי הלוואות לדיור ונעשתה הבחנה ברורה בתנאים אלה בין דירה הנרכשת לצורך מגורים עצמיים לבין דירה הנרכשת בנוסף לדירה קיימת בבעלות הלווים. בכלל זה גם יינתנו משכנתאות בתנאים שונים למבקשים לרכוש דירה גם כאשר אין ברשותם דירה כעת אך הייתה ברשותם בעבר בעלות על דירה או חלק ממנה.

על דירה להשקעה תוכלו לקבל משכנתא נמוכה יותר ביחס לשווי הדירה מאשר במשכנתא על דירה ראשונה

המגבלה העיקרית כיום כשמדובר ברכישת דירה להשקעה, כאשר יש לכם דירה כבר על שמכם ואתם מעוניינים לרכוש אחת נוספת היא בכך שאחוז המימון משווי הנכס, אותו תקבלו כמשכנתא יהיה נמוך יותר. כך, למשל, ברכישת דירה ראשונה ששוויה 1.2 מיליון שקלים, במידה ולא הייתה בבעלותכם דירה בעבר או חלק ממנה, תוכלו לגייס כספי משכנתא בסכום שלא יעלה על 75 אחוז משווי הדירה, כלומר משכנתא בסך עד 900 אלף שקלים. זאת, בעוד עבור רכישת אותה דירה, כאשר מדובר בדירה נוספת, תוכלו לגייס עד 50 אחוז משווי הדירה, כלומר עד 600 אלף שקלים.  אם בעבר הייתה דירה בבעלותכם או בבעלות חלקית שלכם ובעת הרכישה אין דירה נוספת בבעלותכם תוכלו לגייס עד 70 אחוזי מימון, כלומר, על אותה דירה תוכלו לקבל משכנתא של עד 840 אלף שקלים.

באותו נושא: האם ואיך משפיע המצב בארץ על המשכנתאות שלנו?

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
אולמות ומקומות לחינה
בקרב עדות שונות נהוג לקיים טקס חינה שאותו עושים לפני החתונה. אותו טקס החינה נהוג לקיים בקרב אוכלוסיות...
קרא עוד »
נוב 30, 2022
בניית אקווריום
בנייה של אקווריום אינה משימה כלל פשוטה, לפחות כל עוד לא בקיאים בתחום ולא מחזיקים במיכון מתקדם לצד...
קרא עוד »
יונ 27, 2017
קונה רכבים לפירוק – ממה להיזהר
אלו מכם שמחפשים אחר קונה רכבים לפירוק יהיו חייבים לוודא כי הם פועלים בצורה אחראית וזהירה וזאת על ידי...
קרא עוד »
מרץ 30, 2021