איך להבדיל בין סוגי ג'וקים בבית או בגינה

הדברת גוקים

עולם החרקים מורכב ומסובך בצורה בלתי רגילה. יש מיליוני סוגי חרקים שמוכרים לנו ואף ניתן להם שם כדי לזהות ולהבחין בינם ובין חרקים אחרים, אך יש גם מיליוני זנים וסוגי חרקים שהספרות המקצועית לא מכירה ולא ניתנו להם שמות זיהוי מעולם. מאחר ואנחנו חייבים לתת לכל דבר שם כדי לפתח דרכי התמודדות מולו, האדם נתן שמות כלליים לקבוצות של פרטים המשתייכים תחת אותה המשפחה וכך הוא יכול לזהות כל פרט שאינו מוכר לו, משפחה אחת כזו היא – ג'וקים.

המפגש של האדם עם ג'וקים בבית יכול להיות טראומתי ומבהיל במיוחד, בין אם הוא מכיר את שם הג'וק ובין אם לא, בין אם מדובר בג'וק בעל זהות שמוכרת לספרות המקצועית ובין אם זה ג'וק שמעולם לא ניתנה לו זהות רשמית ואין לו אפילו שם. למעשה, המילה ג'וקים הפכה ברבות השנים לשם כללי שתחתיו נכנסים כל סוגי החרקים בעולם, גם כשלמעשה בכלל לא מדובר בג'וקים אלא בחרקים המשתייכים למשפחה אחרת לגמרי.

השם ג'וק כבר הפך מזמן לשם כללי שמתאר כל חרק בעל קונוטציה שלילית.

למה צריך לתת לג'וק שם ?

המטרה העיקרית בהענקת שמות לג'וקים היא לצורך הבדלה ביניהם ובין התכונות הבסיסיות שמאפיינות אותם. לדוגמה: משפחת הג'וקים הפופולארית ביותר כיום היא תיקנים וברוב המקרים שאנשים מדווחים על ג'וקים בבית יהיה מדובר באחד מ – 4 סוגי תיקנים שנפוצים בארץ – תיקן גרמני, תיקן אמריקאי, תיקן הפסים או תיקן מזרחי. המטרה של כל מי שמוצא אחד מהתיקנים הללו בבית, זה לסלק אותו ואת צאצאיו במהירות הרבה ביותר שניתן, לכן חייבים להבין את המאפיינים שמושכים כל אחד מסוגי התיקנים לבית ואת זה ניתן לעשות באמצעות השם שלהם, שמעיד על צרכים שונים שנדרשים להם על מנת שיוכלו להתפשט.

מקקים

לאור העובדה שהכינוי ג'וקים הפך לשם כללי עבור כל סוגי החרקים שמעוררים בנו דחייה, נוצר צורך למצוא גם שם כללי שמייחד את הג'וקים באופן בלעדי, והשם הזה הוא מקקים. הדבר המשותף שמאפיין מקקים זה חוסר הבררנות שלהם במזון, כל סוגי המקקים (שהם בעצם ג'וקים) יאכלו כל דבר שיכול להזין אותם ולאפשר להם גדילה ורביה. ויש גם כמה מאפיינים נוספים שהופכים אותם למשפחה אחת שנכנסת תחת אותה הקטגוריה – לכולם יש חמש מפרקים ברגליים, לכולם יש מבנה גוף שטוח ולכולם יש מחושים שעוזרים להם לשמור על יציבות הגוף וזיהוי מהיר של סכנות בשטח.

המקקים מתרבים על ידי הטלת ביצים, הם נחשבים לחרקים מהירים ומאוד זהירים, לכן קשה מאוד לתפוס אותם. ברגע שהם יבחינו בכל שינוי של חושך ואור, הם ינוסו על נפשם ויבינו שככל הנראה ישנה סכנה פוטנציאלית שמאיימת על הישרדותם. מדובר בחרק שיודע לשרוד בתנאי שטח קשים, גם בגלל שהוא זהיר וגם בגלל שהוא אוכל כל דבר שיכול לספק לו אנרגיה – אפילו את הצואה של עצמו. אם צריך הם גם יודעים לשרוד בלי מזון ושתיה למשך זמן ממושך כשהם מתחבאים מפני סכנות בחוץ, וברגע שהאיום יוסר הם יצאו ויחפשו אוכל ומחסה במקום אחר.

טיפול הדברה נגד ג'וקים

ברגע שזיהיתם ג'וקים בבית ואתם מבוהלים עד עמקי נשמתכם, חכו כמה רגעים לפני שאתם מתקשרים להזמין חברת הדברה נגד ג'וקים שתסלק אותם מהבית במהירות הכי גבוהה שאפשר. לפני שאתם מזמינים הדברת ג'וקים כדאי מאוד שתנסו להבין באיזה סוג ג'וקים מדובר, המידע הזה עלול לחסוך לכם לא מעט כסף ברגע שאתם מדברים עם מדביר ג'וקים שעבורו המידע ברור ומוכר והוא גם לא ממש נבהל מנוכחותם של ג'וקים בבית או בכל מקום אחר.

אם תתקשרו להזמין הדברת ג'וקים והמדביר יבחין שאין לכם מושג באיזה ג'וק מדובר, כי אתם בעיקר מבוהלים, המחיר שתקבלו להדברה עלול להשתנות בהתאם. הדברה נגד ג'וקים מפחידים עולה יותר, או שבעצם אפשר לומר שהדברת ג'וקים לאנשים מפוחדים עולה יותר, אז חכו כמה רגעים לפני שאתם מחייגים למדביר ונסו להבין באיזה סוג של ג'וק מדובר.

סוגי הג'וקים הנפוצים ביותר

כבר ציינו קודם שהסוג הכי מצוי של ג'וקים בבית הוא תיקנים, כדי שתוכלו להבדיל בין כל אחד מסוגי התיקנים השונים, הכנו לכם תקציר מידע שיעזור לכם לזהות באיזה ג'וק מדובר ובהתאם לזה מה עליכם לומר כשאתם מזמינים הדברת ג'וקים לבית. לפני השיחה שלכם עם חברת ההדברה מומלץ לכתוב על נייר כמה מסימני ההיכר של אותו ג'וק שזיהיתם, ולא לשכוח במהלך השיחה להישמע ידענים גדולים בזיהוי סוגי ג'וקים כשאתם קובעים מה הבעיה שלשמה התקשרתם לחברת הדברה.

תיקן אמריקאי

תיקן אמריקאי נחשב לגדול יחסית, הצבע שלו חום כהה והוא יודע לעוף. יש לתיקן אמריקאי צבע קצת יותר בהיר בחזה והוא נמשך למקומות לחים עם עובש וחיידקים. לרוב נמצא אותו בתוך הביוב, במחסנים או בפתחי הניקוז של חדר המקלחת, שם הוא יטיל ביצים ויתחבא.

תיקן גרמני

כדי לזהות מתי יש לכם תיקן גרמני בבית, צריך לשים לב לכמה פרטים: צבעו חום בהיר ויש לו שני פסים כהים יותר באזור החזה הפנימי, הוא נחשב בעל גודל קטן וכשהוא מגיע לבגרות יש לו כנפיים אבל הוא לא ממש יודע לעוף. לרוב נמצא אותו במטבח ובמקומות חמים.

תיקן מזרחי

התיקן המזרחי בגודל זהה לתיקן גרמני, אך בשונה ממנו לתיקן המזרחי יש צבע כהה שמזכיר שחור. הוא מסתתר במקומות אפלים שנמצאים קרוב לריכוזי זבל ואשפה, אין לו כנפיים ולכן הוא תמיד מתחבא בחושך ומוכן לברוח כשיש איזה סכנה שמתקרבת לכיוונו.

תיקן הפסים

תיקן הפסים קטן ורגיש, הוא חי כשלושה חודשים בסך הכל ואפשר לזהות אותו על ידי הפסים החומים שעל גופו. את הפסים של הנקבה אפשר לזהות בקלות יותר, מאחר והגוף שלה רחב והכנפיים שלה קטנות, לעומת הזכר שגופו צר וכנפיו גדולות יותר.

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
10 דברים שלא ידעתם על בוטקאמפ
הקשר בין בוטקאמפ להייטק איננו מובן מאליו. למרות זאת, השילוב בין בוטקאמפ לבין העולם הזה נעשה בעת...
קרא עוד »
נוב 21, 2021
כיכר המדינה: האתר שירכז לכם חווית קניות מהכיכר המפורסמת בתל אביב
אחד המקומות הפופולאריים ביותר לקניות באזור המרכז בכלל ובתל אביב בפרט, הוא כיכר המדינה. מדובר באחד...
קרא עוד »
יול 05, 2017
ייבוש סומסום – המדריך המלא
סומסום – שכבה חשובה אך בלתי נראית שמסתתרת לה מתחת לכל ריצוף. בבית, במשרד, במבני תעשייה ובעצם בכל אזור...
קרא עוד »
אוק 18, 2021