ילד בר מצווה

גיל 13 היא תחנה משמעותית אצל כל נער יהודי. מדובר בתאריך חשוב שכן הוא יפגוש בתחנה הזו את עולם המבוגרים ויקבל את האחראיות על המעשים שלו. אחראיות זו באה לידי ביטוי בכך שהמעבר מעולם הילדות לעולם הבוגר, מלווה בזכויות וגם בחובות שעל הילד לקחת על עצמו מעתה ואילך.

במסורת היהודית גיל בר המצווה בא לידי ביטוי בשני דברים מאוד משמעותיים כגון: הנחת תפילין וקריאה בתורה. לקראת גיל 13 לאחר קניית תפילין ושיעורי תורה, הוא יתחיל את המנהג של הנחת תפילין. בתפילין מוטמנים פסוקים וכתוביות מהתנ"ך ותפילה של קריאת שמע. ההנחה של התפילין מתבצעת בהצמדה שלהם לאזור היד והראש מה שמסמל את הערכים החשובים שעל כל אדם לזכור תמיד.

תפילין לבר מצווה

חלק מההכנות שלקראת בר המצווה הן קניית תפילין. לרוב, הקנייה היא סט תפילין שכולל: זוג תפילין, טלית וכיפה, ששמורים בתוך תיק קטיפה. לרוב ילדים מבתים "חילוניים" יסתפקו בתפילין שהוא פשוט, והמחירים נעים בטווחים שונים. ההבדל בין המחירים נקבע לפי איכות החומר ועד כמה מידת ההקפדה על הכתיבה: הקפדה מספקת או הקפדה מתונה ועוד.

עליה לתורה

מעמד נוסף וחשוב שחווה הנער בהגיעו לגיל 13 היא העלייה לתורה. הוא רשאי לראשונה בחייו לקרוא בספר תורה בציבור. כשהוא עולה לתורה הוא מברך עליו, קורא חלק מפרשת השבוע או ההפטרה, וזוכה לקבל ברכה. הקריאה בתורה היא חוויה מאוד עוצמתית למשפחה של הנער, לכל האורחים שמקיפים אותו ביום הזה וכמובן לו עצמו. בשל חשיבות המעמד בדרך כלל יש שילוב של ההכנה לקראת היום הזה יחד עם לימוד ערכי שמפגישים את הנער עם ערכים ועקרונות חשובים להמשך חייו הבוגרים.

בר מצווה בבית הכנסת

חשוב לבדוק את התאריך שבו הילד עולה לתורה, יש ילדים רבים שחוגגים את הבר מצווה בבית כנסת בימי שבת ואולי יצא שהילד יחגוג עם ילד נוסף, ואז רצוי שהם יחלקו את הקריאה ביניהם, כך שכדאי מראש לדעת איזה חלק להתאמן עליו בקריאה.

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
מתנות לסוף השנה לבית ספר
דיסק און קיי מיוחד ומעוצב, לוח שנה עם תמונות של ילדים מהכיתה, צידנית אישית עם שם הילדים או תמונות של...
קרא עוד »
אוק 26, 2021
מתכונים לפסח – איך לארח ולהישאר בחיים
פסח תמיד מאתגר את כולם. זו לפחות התחושה שלי. כלומר אני יכולה להבין את העניין - זה חג שהסעודה שלו נמשכת...
קרא עוד »
אוג 04, 2019
האתר שיעזור לכם לשלוח תפילות
הכותל המערבי הנמצא בירושלים, הוא קיר ענק שיש לו חשיבות עצומה בדת היהודית תוך שהוא אתר דתי בעל...
קרא עוד »
יול 29, 2018