על ייעוץ לימודים ולמה ממש לא כדאי שתסתפקו רק בזה שבאינטרנט

חזרתם מהטיול הגדול של חו"ל ועכשיו את מתלבטים מה ללמוד? ובכן, חוץ מלקרוא על מקצועות שונים ללימודים, להתייעץ עם ההורים, החברים וכל מען דבעי, וודאי גם נתקלתם באינספור שירותי הייעוץ החינמיים באינטרנט לבחירת מקצוע לימודים. החל משאלונים אישיים בהם התשובות שלכם מנותחות ומוכנסות למאגר איפיון ידוע מראש, וכלה ברשימות שלמות המגדירות איזו אישיות מתאימה ללימודי מקצוע מסויים. למרות כל סוגי הייעוץ האלו, ממש לא כדאי להסתפק במה שהרשת מציעה לכם. למה? הנה כמה סיבות לחשוב עליהן…

מבוסס על סטטיסטיקה ולא על הנתונים האישיים

כאשר באים לבחור מקצוע ללימודים, לא מספיק האופי שלכם או מה שמעניין אתכם. לפעמים גם הנתונים האישיים משנים לא פחות… רוצים דוגמא? אולי לימודי חינוך גופני סופר מעניינים אתכם, אבל אתם בטטות כורסא ביום יום?כנראה שיהיה לכם קשה מאוד עם העומס הגופני שידרש מכם ללימודים כאלו. גם ברפואה- לא מספיק שתתעניינו בנושא, אתם זקוקים לעמידה בסף כניסה מסויים ללימודים מבחינת ההישגים שלכם בפסיכומטרי ובבגרויות, וביכולת לתפקד בצורה קרת רוח גם במצבים המלחיצים ביותר. אז מה קורה אם אתם מאוד מעוניינים אבל הפסיכומטרי שלכם הוא רק 600?

מה שאנחנו מנסים להגיד זה שהסטטיסטיקה לא תמיד מנצחת ולא תמיד נכונה. לא תמיד מה שנראה תפור לכם ללימודים לפי איזה אלגוריתם מתוחכם, זה באמת מה שמתאים לכם ללמוד ומה שתהיו כשרוניים בו. יתרה מכך, בכל שנה מחדש משתנים תנאי הכניסה למקצועות הלימוד השונים, וזהו פרמטר שאינו משתנה בשאלונים ברשת באופן די שכיח. משמע, הנתונים שמראים לכם שאתם עומדים בסף, לא תמיד מדוייקים בכלל…

בשאלוני הרשת אתם לא מודעים לנישות שיש במקצועות השונים

נניח שאתם אנשים אנליטיים מאוד, עם מוח חד ואהבה למספרים. אם תבדקו את עצמכם בשאלוני הייעוץ החינמיים ברשת, תקבלו בוודאי תשובה שמתאים לכם ללמוד כלכלה או אולי סטטיסטיקה או מתמטיקה. אבל האם ידעתם שיש גם התמחות במנהל עסקים שעוסקת באנליזת נתונים? כנראה שאת הנתון הזה לא תקבלו בשאלון ברשת. לעומת זאת, אם תלכו לפגישת ייעוץ לימודים פנים מול פנים במוסדות הלימודים השונים, תגלו עולם ומלואו של תתי מסלולי לימודים היושבים תחת המעטפת הגדולה של מסלולי לימוד כלליים יותר וגדולים כמו מנהל עסקים, עיצוב או כלכלה. מעבר למסלולים הנוספים שיש לכל מקצוע להציע, תוכלו בפגישות הפרונטליות הללו לקבל גם גישה לתנאי הסף המעודכנים לכל מסלול לשנה הנוכחית כך שתוכלו להבין למה אתם יכולים להתקבל ומה ידרש מכם בכל מקצוע לימוד מבחינת עומס הלימודים והמטלות השונות.

מה עושים עם זה הלאה

אם תשאלו צעירים אחרים שמתלבטים לגבי לימודים, מה חשוב להם לדעת על הלימודים ומה יעזור להם לבחור, וודאי תשמעו שגם העתיד התעסוקתי במקצוע הספציפי שנבחר, חשוב להם לא פחות מהלימוד עצמו. ואכן, באינטרנט תקבלו רשימה של מקצועות לימוד, אבל לא תוכלו לשמוע על האופק התעסוקתי שלהם לאחר מכן. במוסדות הלימוד השונים, בפגישה פרונטלית, תוכלו לשמוע ולהתעניין גם בפן הזה באופן אישי והרבה פחות רשמי.

אם לסכם את הנקודות שניסינו להעביר כאן, בשורה התחתונה, אין תחליף לפגישת ייעוץ פרונטלית ומסודרת במוסד הלימוד שמעניין אתכם. בפגישה זו תקבלו הן מידע על המקצועות עצמם אליהם תוכלו להתאים ולהתקבל, ותתי התחומים שניתן ללמוד בכל אחד מהם, וכן תוכלו להתייעץ ולשמוע מה האופק התעסוקתי של כל מקצוע כזה. לאחר שתקבלו את מלוא המידע ממספר מוסדות, תהיו חכמים הרבה יותר בקבלת ההחלטה הנכונה ביותר עבורכם.

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
קורס מיינדפולנס אונליין
מיינדפולנס מלמד אותנו כיצד להתמודד עם אתגרי החיים בצורה רגועה יותר. זו לא התשובה לכל בעיות החיים אלא...
קרא עוד »
ספט 21, 2020
כלוב לארנבים – מומלץ שיהיה בגודל סביר
מתכננים לקנות כלוב לארנבים ורוצים לקנות את הטוב ביותר עבור הארנב שלכם? דעו לכם כי יהיה נכון מצדכם...
קרא עוד »
יול 26, 2021
מדריך ידידותי למוצרי ספיגה למבוגרים
ניווט בעולם של מוצרי ספיגה למבוגרים יכול לעתים קרובות להיראות מרתיע. מוצרים אלו, החיוניים לרבים...
קרא עוד »
ינו 12, 2024