איך מחשבים זכאות להחזר מס?

איך מחשבים זכאות להחזר מס?

בכל חודש חלק מסוים משכר הברוטו שאנו מרוויחים מופרש לטובת תשלומי מס הכנסה. תשלומי מיסים בישראל הינם חובות על כל אזרח אולם לצד תשלומי המס כל אזרח יכול "ליהנות" מהטבות מס שונות בהתאם למצבו האישי והמשפחתי, מקום מגוריו ופרמטרים נוספים שעשויים להשפיע בנושא. חלק מנקודות המס הללו מחושבות כבר מתוך המס המחושב מתלוש השכר של העובד אולם בדרך כלל יש גם הטבות מס שאינן נכללות בחישוב זה. זה יכול לקרות כתוצאה מכך שהמעסיק אינו בהכרח מעודכן לגבי שינויים בחייו הפרטיים של העובדים (כמו למשל מעבר מגורים לאזור עם הטבת מס גדולה יותר) או בשל תשלומי מיסים עצמאיים או ממקורות שונים של אותו עובד, החזרי מס על משיכת כספי פנסיה ועוד. באמצעות הגשת דו"ח שנתי למס הכנסה כעובדים שכירים תוכלו לגלות הפרשי מס שייתכן ומגיעים לכם ולקבל החזר של הכספים הללו.

איך מתבצע החישוב?

מרכזים את כל ההכנסות שלנו באותה השנה, הן בארץ והן בחו"ל. הכנסות מעסק, משכר בעבודתכם כשכירים, רווחי הון, הכנסות פסיביות ועוד. לאחר מכן מחשבים את ההכנסה החייבת לאחר קיזוז ההפסדים, הפטורים ועוד. חישוב המס שלכם הוא מההכנסה החייבת בלבד לאחר קיזוז ההוצאות. הוא מתבצע בהתאם למדרגות המס העשויות להשתנות מדי שנה. ככל שמדרגת המס גבוהה יותר (בהתאם לסך ההכנסה של האזרח) כך שיעור המס יהיה גבוה יותר. ניתן לבצע חישוב החזר מס הכנסה לשכירים באתר Taxref.

נקודות זיכוי:

לכל אזרח מגיעות נקודות זיכוי. כל תושב ישראל זכאי לנקודות זיכוי בסיסיות עליהן מתווספות נקודות נוספות בהתאם למצבו האישי או המשפחתי את האזרח, מקום מגוריו ועוד. לעתים תקבלו תוספת נקודות זיכוי לחיילים משוחררים, לסיום תואר בלימודים, לאנשים המשלמים מזונות, להורים לילדים מיוחדים ועוד. 

לאחר הגשת הדו"ח השנתי משווים את הסכום שאתם צריכים לשלם מול זה ששולם במהלך השנה. במידה ומתגלה כי הייתם צריכים לשלם פחות תקבלו החזר מס. במידה והתגלה שהייתם צריכים לשלם יותר הרי שתצטרכו לבצע השלמות (בדרך כלל מקבלים החזר כיוון שנקודות הזיכוי אינן מחושבות במלואן במהלך השנה).

אוכל לאירועים דברים לבית טכנולוגיה יחסים כללי לימודים והשכלה פנאי וצרכנות רכבים ותחבורה
המשך לעוד מאמרים שיוכלו לעזור...
איך לכתוב ספר? המדריך למתחילים
ספר זו יצירה ארוכה של חומר כתוב. זה יכול להיות ספר, פוסט בבלוג, מאמר או כל סוג אחר של תוכן. מטרת הכתיבה...
קרא עוד »
ספט 30, 2022
הערכת שווי נכס – תנו לשמאי לעשות את זה
בטרם סגירת החוזה של עסקת מקרקעין מכל סוג, תמיד רצוי לפנות אל שמאי מקרקעין על מנת שיוכל לבצע בצורה...
קרא עוד »
יונ 11, 2021
תיקון מקררים ג'נרל אלקטריק – יש טכנאי באולם?
קשה לדמיין אך עד לפני מאה עשרים שנה אנשים השתמשו בקרח בכדי לקרר את האוכל שלהם. כך היה אפשר לראות...
קרא עוד »
יול 28, 2019